Akcesoria samochodowe do opon i kół

Koła są elementem pojazdu, który ma cały czas kontakt z podłożem. Przenoszą one siły napędowe wytwarzane w silniku na drogę, w wyniku czego samochód przemieszcza się. W jakie akcesoria do opon i kół powinien zaopatrzyć się kierowca?

Kołpaki i felgi

Kołpaki pełnią funkcję dekoracyjną względem kół pojazdu i samego samochodu. Dobrze dobrane pozwolą w jednym momencie odmienić wygląd auta. Przy dokonywaniu wyboru kołpaków samochodowych najważniejszym kryterium jest średnica zewnętrzna felgi, podawana w calach – najczęściej od 13 do 17 cali, jeśli chodzi o pojazdy samochodowe. Można odczytać tę wartość z opony samochodowej, np. przy oponie 225/60R16 felga będzie miała średnicę zewnętrzną o długości 16 cali.

akcesoria-do-kol-i-opon

Ważny jest także sposób mocowania kołpaków – najtańsze modele mocowane są na wcisk, co pozwala na szybkie jej umieszczenie na feldze, ale z drugiej strony równie łatwo je zdemontować, co rodzi ryzyko kradzieży. Można przy tym zastosować opaski zaciskowe, które utrudnią kradzież kołpaków. Zdarza się, że droższe kołpaki wyposażone są w mocowania na śruby kół, ale przy ich zakupie powinniśmy dokładnie sprawdzić ilość i rozstaw śrub mocujących.

Ceny kołpaków zaczynają się już od mniej niż 10 zł za sztukę, ale są i takie, za które zapłacimy nawet kilkaset złotych. Najdroższe kołpaki są sygnowane logo znanych marek samochodowych i ściśle będą one dopasowane do konkretnego modelu pojazdu.

Koła pojazdu to właściwie opona zamocowana na feldze – stalowej lub aluminiowej. Zasadniczo felgi aluminiowe są bardziej dekoracyjne i efektowne, choć nowoczesne felgi stalowe także będą spełniać takie wymagania. Felgi stalowe są bardziej podatne na uszkodzenia niż felgi aluminiowe, ale też łatwiej je naprawić. Wybierając felgi aluminiowe najlepiej jest zdecydować się na felgi wyprodukowane metodami flow formingu i kucia, ponieważ będą trwalsze, odporne na uszkodzenia i lekkie. Większość alufelg jest jednak produkowana metodą niskociśnieniową, przez co są mniej odporne na negatywny wpływ czynników zewnętrznych.

Podczas wyboru felg należy zwrócić uwagę na  ich rozmiar, rozstaw śrub, odsadzenie oraz średnicę otworu centralnego.

Zestaw naprawczy

Akcesorium przydatnym dla kierowców do opon jest zestaw naprawczy. Dostępne są między innymi pianki pompujące przebite opony. Nie naprawią one trwale przebitej opony, ale umożliwią bezpieczny dojazd auta do najbliższego serwisu. Pianka nie wpłynie na późniejsze właściwości opony, choć taka naprawa ma charakter tylko doraźny.

W samochodzie powinniśmy mieć też lewarek lub podnośnik, które pozwolą nam zmienić oponę, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Łańcuchy do opon

Na okres zimowy w wielu krajach alpejskich, a także na Słowacji, w Czechach i ogólnie w górach, nawet w Polsce, przy wyprawie zimą samochodem trzeba mieć w bagażniku łańcuchy śniegowe. Kupując je, sprawdźmy parametry łańcucha, wysokość ogniw czy średnicę drutu.

To tylko jedne z wielu przydatnych akcesoriów do kół i opon, jakie mogą okazać się przydatne w trakcie użytkowania pojazdu.